Občanská poradna navazuje na pětiletou činnost sociálně-právní poradny, kterou můžete znát z dřívějšího období. Občanská poradna poskytuje odborné sociální poradenství. Poskytuje službu odborného sociálního poradenství v souladu s § 37 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.
Občanské poradenství je charakteristické systémem práce s uživatelem, zplnomocňováním uživatele a komplexním přístupem, přispívající k řešení uživatelových nepříznivých sociálních situací. Je založeno zejména na principech bezplatnosti, diskrétnosti, nestrannosti a nezávislosti. Středisko je členem Asociace občanských poraden.
Základní činnosti Občanské poradny při poskytování odborného sociálního poradenství jsou zajišťovány v tomto rozsahu:
- Základní sociální poradenství
- poskytnutí poradenství v oblastech orientace v sociálních systémech, v 18 oblastech práva
- pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí:
- zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, zprostředkování navazujících služeb
- Informace – Obsahem informací jsou obecná fakta, při kterých není třeba posuzovat a řešit konkrétní situaci klienta. Informace nenabízí možnosti řešení. Jedná se např. o číslo právní normy, znění vybraného ustanovení zákona, zjištění, zda je určitá norma platná, účinná apod.
- Rada – Rada vychází z konkrétní situace klienta, nabízí alternativy řešení, posuzuje klady a zápory jednotlivých variant řešení. Je orientována na řešení problému. Jedná se situaci, kdy např. klient chce ukončit pracovní poměr, poradci nabízí různé varianty a společně zvažují dopady možných řešení na jejich situaci
- aktivní pomoc – Jedná se o komplexní přístup k problému. Např. podrobné vysvětlení aplikace vzorů, pomoc s výpočty splátkových kalendářů, vysvětlování obsahu dokumentů, zprostředkování pomoci u dalších institucí apod.
- Asistence – Je to činnost ve prospěch klienta. Např. spoluvyplňování formulářů a dotazníků klienta, psaní vzoru písemností pro klienta, doprovázení klienta (doprovod klienta na oficiální jednání, poradce sám aktivně nezasahuje, je spíše morální podporou).
- sociální dávky
- sociální pomoc,
- důchodové, nemocenské a zdravotní pojištění,
- pracovně právní vztahy a zaměstnanost
- bydlení
- rodinné a partnerské vztahy,
- majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- finanční a rozpočtová politika, včetně exekučních řízení a oddlužení
- zdravotnictví,
- školství a vzdělávání
- ochrana spotřebitele,
- základy práva ČR,
- občanské soudní řízení,
- veřejná správa a správní řízení
- trestní právo,
- ústavní právo,
- právní systém EU,
- ekologie